Молдова може стати членом Європейського Союзу зі збереженням нейтралітету попри те, що інші держави Центрально-Східної Європи спершу інтегрувались до Північноатлантичного Альянсу.
Про це в інтерв’ю молдовському порталу NewsMaker заявив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.
Джоане нагадав, що Євросоюз донедавна мав щонайменше два приклади держав, які набули членства без відмови від нейтралітету – Швецію та Фінляндію (а нині вступають до НАТО на тлі повномасштабної російської агресії проти України).
"Як румун, я також працював над вступом спочатку до НАТО, а потім до ЄС. Але я б сказав, що в новому геополітичному контексті в регіоні цілком можливо, що нейтральна Молдова буде членом ЄС, не вступаючи до НАТО. Це цілком можливо, і це – основний сценарій, над яким ми сьогодні працюємо", – сказав посадовець НАТО.
Він додав, що члени Альянсу підтримують і будуть підтримувати європейський шлях Кишинева, а рішення про відмову від нейтралітету чи його збереження мають ухвалювати самі молдовани.
"Не НАТО почав дискусію про збереження статусу нейтралітету Молдови. Це стало наслідком війни в Україні… Інтенсивність і напрямок партнерства Молдови й НАТО диктує виключно Кишинів. Рішення ухвалюють там, і ми його поважаємо", – підсумував Джоане.
Як відомо, нейтральна Молдова не є членом НАТО, але співпрацює з Альянсом. Молдовські високопосадовці називають вступ країни в ЄС фактором безпеки держави та останнім часом висловлюються про те, що нейтральний статус є недостатнім для захисту Молдови.
Згідно з останнім опитуванням громадської думки, проведеним у серпні серед 1215 громадян, 54% респондентів виступають проти вступу Молдови до НАТО, за – 26,5%.
Будь першим хто прокоментує