Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

ТЕЛЕГРАФ

Зеленський із Болгарії вирушив у Чехію

Президент Володимир Зеленський повідомив про неоголошений візит до Чехії після поїздки до Болгарії в четвер.
Зеленський повідомив у соцмережах, що у Празі проведе переговори з чеськими президентом і прем'єром Петром Павелом та Петром Фіалою, а також спікерами парламенту Мілошем Вистрчілом та Маркетою Пекаровою Адамовою, і зустрінеться з "членами уряду, парламенту, представниками ЗМІ".
"У центрі уваги – оборонна підтримка, європейська та євроатлантична інтеграція України та Вільнюський саміт НАТО, ситуація довкола ЗАЕС, реалізація "формула миру", відбудова України", – додав голова держави.

Зазначимо, що це перший візит Володимира Зеленського до Чехії від початку президентської каденції у 2019 році.
Нагадаємо, перед цим у четвер Володимир Зеленський був з візитом у Болгарії. Лідери обох країн уклали спільну декларацію, яка стала 22-м документом, в якому йдеться про підтримку членства України в НАТО.
Також, за даними ЗМІ, Зеленський напередодні саміту НАТО у Вільнюсі відвідає Туреччину для зустрічі з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом.

ЗМІ: Латиноамериканські країни не захотіли бачити Зеленського на саміті з ЄС

Латиноамериканські країни виступили проти участі президента Володимира Зеленського в їхньому саміті з Євросоюзом у Брюсселі в середині липня і видалили все, що стосувалося України, з…

На Говерлі через блискавку загинуло двоє людей: серед них – дитина

На горі Говерла сьогодні, 6 липня, внаслідок удару блискавки загинули чоловік та 11-річна дівчинка. Також є постраждала. Про це повідомила Державна служба з надзвичайних ситуацій…

Лукашенко схиляє Україну до переговорів із РФ, ставлячи за приклад Пригожина

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко переконує, що Києву варто домовитися з Москвою щодо територіальних претензій Росії та безпеки України, поки контрнаступ не позбавив його такої можливості.
Про це заявив Олександр Лукашенко на зустрічі з журналістами 6 липня, "Пул первого".

"Сьогодні треба схаменутися, і поки на столі цілий пакет питань, щодо яких можна домовитися... завтра це вже буде неможливо".
Лукашенко провів паралель із Євгеном Пригожиним, якого нещодавно схиляв до домовленостей під час спроби заколоту.
"Сьогодні, на даний момент, об 11:00 ми ще можемо з тобою розмовляти на тему "віддати Шойгу, Герасимова – не віддати, зустрітися з Путіним – не зустрітися", він же такі висував умови – але щойно загине хоч один мирний мешканець, із тобою вже ніхто розмовляти не буде, і навіть я, ти вже будеш терорист, який вбиває своїх людей", – сказав Лукашенко.

Він додав, що пояснював Пригожину, що вже надвечір ситуація може змінитися – і з ним уже ніхто не буде говорити.

"Точно так з Україною. Сьогодні з Україною можна розмовляти і досягати якихось мирних угод. Я маю на увазі не стільки Білорусь, скільки Росію. Вона буде розмовляти в силу тієї ситуації, яка складається – насамперед на фронті, і не тільки на фронті.
Після так званого "контрнаступу" ситуація зміниться. І чи захочуть із тобою розмовляти? Таку паралель я провів із Женею Пригожиним, коли в мене відбулася ця розмова.
Але це ж справді так: сьогодні можемо говорити, домовлятися – завтра ніхто з тобою розмовляти не буде. Час дуже змінюється, війна йде. Шкода, що політики в Україні цього не бачать і не розуміють.
Усе устаканимо потім! Сядемо, домовимося тощо. Усе – боюся це слово говорити – забудеться. Ну, візьміть із Німеччиною: яка була війна, 30 мільйонів людей загинуло – і що, ми вовком один на одного дивимося? Росія взагалі в обнімку з Німеччиною ходила до СВО: дешеві ресурси, енергоносії, нові покоління... і якось це зарубцювалося. Ми, звичайно, все пам'ятаємо... але ми рухалися назустріч один одному".
Лукашенко знову повторив російську пропаганду про "один народ" з українцями і закликав "зараз зупинитися", бо вже багато поганого зроблено, але "може бути гірше".
На його думку, потрібно "сісти за стіл переговорів без попередніх умов – і там уже визначатися: території, безпека, майбутнє України, Росії та Білорусі".
Лукашенко заявив, що всі ці рішення мають залежати від трьох названих країн, а не від США.
Він також переконує, що Європа найбільше зазнає втрат від цієї війни, а вигоду отримує лише "одна країна".

ЗМІ: США оголосять про новий пакет допомоги Україні з касетними снарядами

Адміністрація президента США Джо Байдена найближчим часом оголосить про новий пакет військової допомоги Україні, в якому зокрема будуть і касетні снаряди.
Про це повідомили агенція Reuters і суспільний радіомовник США NPR, цитуючи джерела.
За даними NPR, новий пакет військової допомоги Україні може бути оголошений уже в четвер, тоді як, за даними Reuters, це станеться вже у п’ятницю.
Також ЗМІ не уточнюють, як саме надаватиметься новий пакет військової допомоги; найімовірніше, касетні снаряди нададуть із запасів армії США.
Про ухвалення рішення щодо цього типу озброєння ЗМІ повідомляли й раніше.
Касетні боєприпаси зазвичай випускають велику кількість дрібних елементів, які можуть уражати і вбивати цивільне населення. Також у цих боєприпасів порівно високий відсоток нерозривання, через що вони становлять небезпеку протягом багатьох років після завершення конфлікту.
У 2008 року понад 120 країн ухвалили договір про заборону виробництва, використання й накопичення касетних боєприпасів. Сполучені Штати, Росія та Україна відмовилися приєднатися до нього.
ЗМІ ще наприкінці 2022 року повідомляли, що Туреччина почала надсилати Україні касетні боєприпаси американської розробки після місяців благань Києва до адміністрації Байдена надати ці засоби. Українська сторона такі повідомлення заперечила.

Нацбанк: Валютні резерви України досягли рекордної позначки

Завдяки фінансовій підтримці західних партнерів валютні резерви України досягли рекордної позначки у майже 39 мільярдів доларів. Про це розповів голова НБУ Андрій Пишний, повідомляє його…

НАБУ і САП заарештували рахунки колишньої дружини Коболєва, він їх висміяв

Детективи НАБУ та прокурори САП арештували закордонні рахунки колишньої дружини екс-керівника Нафтогазу України Андрія Коболєва. "[Вони] можуть похвалитись цілком вагомим результатом — арештом закордонних рахунків…

Голова МЗС Німеччини визнала: Берлін ігнорував попередження про небезпеку Росії

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок визнала недоліки зовнішньої політики Берліна щодо Росії, зокрема небажання прислухатись до попереджень східноєвропейських партнерів.
Таку оцінку Бербок навела в колонці для The Guardian.
Очільниця німецького МЗС наголосила, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну кардинально змінило те, як Німеччина сприймає загрози власній безпеці та сприймає власну відповідальність у сучасному світі.
"Десятиліттями німецький уряд здійснював так звану "дипломатію чекової книжки" – віру в те, що наші гроші, а не солдати повинні допомагати вирішувати конфлікти", – зазначила вона.

Російське повномасштабне вторгнення ж, на думку Бербок, призвело до зміни того, як Берлін сприймає загрози власній безпеці в самому центрі Європи й усвідомлює, що "наша безпека не є даністю".
"Занадто довго ми не прислухалися до застережень наших східних сусідів, які закликали нас серйозно поставитися до загроз, що виходять від Росії. Ми зрозуміли, що "сподіватися на краще" недостатньо, коли маєш справу з лідером, який стає дедалі більш авторитарним", – визнала Бербок.

"Попри всі наші зусилля, спрямовані на побудову архітектури європейської безпеки з Росією, наша економічна та політична взаємодія також не схилила російський режим до демократії", – додала вона.

Підсумовуючи, очільниця німецької дипломатії підкреслила, що агресивна війна Росії відкрила для Німеччини "нову главу, переосмислюючи те, як ми прагнемо сприяти миру, свободі і стабільності в цьому світі – як партнер, який визнає власне лідерство".
Раніше голова Європейської народної партії Манфред Вебер, який належить до опозиційного у Німеччині Християнсько-соціального союзу, розкритикував позицію Берліна щодо Москви напередодні російського вторгення в Україну як наївну.

Зеленський у Болгарії пояснив, чому потрібно підтримувати Україну

Західні країни-союзники повинні розуміти, що поки українці воюють проти Росії, війна не прийде на їхні території. Тому необхідно підтримувати Україну у її боротьбі з російською агресією, зокрема зброєю
Про це президент України Володимир Зеленський сказав під час пресконференції в Болгарії.
Він вкотре наголосив, що "поки війна в Україні, то війна на іншу територію не піде".
"Ну це ж факт? Якщо лідери дуже прагматичні, то хоча б з цієї точки зору треба увімкнути твій мозок і це зрозуміти, що поки українці воюють, то допомагай їм, бо інакше є вірогідність, що війна потім прийде до тебе. І не треба гадати, що буде у тебе, — подивись на Україну", — сказав Зеленський.

Зазначимо, президент України Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до столиці Болгарії Софії у четвер, 6 липня.
Глава держави провів переговори з премʼєр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим, зустрівся з президентом Руменом Радевим, урядовцями, парламентарями, політиками та журналістами.
Україна та Болгарія уклали спільну декларацію, яка стала 22-м документом, в якому йдеться про підтримку членства офіційного Києва в НАТО.

Генштаб: Сили оборони продовжують наступ на двох напрямках

Сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському та Бердянському напрямках
Про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 6 липня.
Сьогодні вночі Росія завдала ракетних ударів по Україні, застосувавши 10 крилатих ракет "Калібр", 7 з яких було знищено зенітними ракетними підрозділами та авіацією Повітряних Сил, 3 ракети "Калібр" влучили по місту Львів. Внаслідок російських терористичних атак на Львів, на жаль є 5 загиблих мирних людей та понад 35 — отримали поранення різного ступеня важкості, пошкоджено та зруйновано понад 35 будинків, більш ніж 250 квартир, 10 гуртожитків, будинок дитини, два вищі навчальні заклади освіти та інша цивільна інфраструктура.
Крім того, ворог завдав 41 авіаційного удару та здійснив 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Зокрема, російська армія обстрілювала мирні населені пункти Херсонської та Харківської областей.
Противник зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках — протягом доби відбулось 20 бойових зіткнень.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи ЗС Білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах. Продовжується переміщення на територію Росії підрозділів ЗС РФ, що проходили підготовку на полігонах Білорусі.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Завдав авіаційного удару в районі Гатища Харківської області. Протягом доби здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема, в районах Старих Вирків, Іскрисківщини, Катеринівки, Запсіля Сумської області та Чернещини, Одноробівки та Гоптівки Харківської області.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне та Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку протягом доби, за підтримки авіації, противник робив спроби витіснити наші війська із займаних позицій в районі Білогорівки та Кармазинівки Луганської області, успіху не мав. Завдав авіаційних ударів біля Кармазинівки і Невського Луганської області та Тернів, Іванівки і Федорівки на Донеччині. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Невське і Білогорівка Луганської області та Верхньокам’янське, Берестове Роздолівка — Донецької.
На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки противника в районах Іванівського та Білої Гори. Ворог завдав авіаційного удару поблизу Іванівського Донецької області. Разом з тим, наші воїни продовжують вести наступальні дії південніше та північніше міста Бахмут, закріплюються на досягнутих рубежах. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали більш як 15 населених пунктів, серед них Васюківка, Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Олександро-Шультине, Біла Гора та Диліївка Донецької області.
На Авдіївському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі Первомайського Донецької області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Новокалинового та Авдіївки Донецької області. У той же час, противник здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Керамік, Желане, Бердичі, Авдіївка, Первомайське та Карлівка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку, під вогнем артилерії, наші захисники відбили усі ворожі атаки в районі Мар’їнки. Окупанти завдали авіаційного удару в районі Красногорівки Донецької області. Противник здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, серед них Красногорівка, Георгіївка, Максимільянівка, Гостре, Мар'їнка та Побєда Донецької області.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Новомихайлівки Донецької області. Завдав авіаційного удару біля Вугледара. Здійснив обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема це Благодатне, Вугледар, Золота Нива, Шахтарське та Велика Новосілка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні просування наших військ. Здійснив артилерійські обстріли понад 30 населених пунктів, серед них Малинівка, Гуляйполе, Залізничне, Єгорівка, Мала Токмачка Запорізької області; Зміївка, Антонівка, Приозерне Херсонської області та місто Херсон.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони за добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 район зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, 1 склад боєприпасів, 6 артилерійських засобів на вогневих позиціях та 3 станції радіоелектронної боротьби ворога.

Енергоатом: Росіяни хочуть перевести четвертий енергоблок ЗАЕС в “гарячий зупин”

Російські загарбники збираються перевести енергоблок №4 на Запорізькій атомній електростанції в стан "гарячого зупину". Це може спричинити аварію. Про це говорить заява президента ДП "НАЕК…

Окупанти повідомляють про приїзд на ЗАЕС представника Путіна

На окуповану російськими військами Запорізьку АЕС приїхав перший заступник керівника адміністрації президента країни-агресора Сергій Кирієнко.
Про це повiдомляють Telegram-канал окупантів "ЗАЭС. Официально", пропагандисти "РИА "Новости".
Разом з Кириєнко на станції також побував гауляйтер окупованої частини Запорізької області Євген Балицкий.
Окупанти твердять, що Кирієнко начебто переконався, що "станція працює в штатному режимі, порушень меж безпеки немає".
Що було раніше:
20 червня Буданов заявив, що загроза підриву чи аварії на Запорізькій атомній електростанції існує, оскільки окупанти додатково замінували охолоджувач. 22 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що Росія ймовірно готується вчинити теракт на Запорізькій атомній станції, який може призвести до викиду радіації. 25 червня начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов заявив, що план підриву окупантами Запорізької АЕС повністю розроблений та затверджений, і загроза ніколи не була такою великою, як зараз. Керівник української розвідки Кирило Буданов заявив 6 липня, що ризик російського теракту на окупованій Запорізькій АЕС "потихеньку зменшується".

Ексдиректор ЦРУ закликав посилити тиск на Росію: Путін у дуже складній ситуації

Колишній директор Центрального розвідувального управління США Девід Петреус вважає, що Вашингтон повинен посилити тиск на Москву, яка нині постала перед низкою економічних і військових негараздів.
Таку думку Петреус висловив в інтерв’ю CNN.
За словами ексочільника ЦРУ, "Путін перебуває в дуже-дуже складній ситуації" з огляду на спробу заколоту групи Вагнера й економічні санкції, тому Сполучені Штати "повинні продовжувати закручувати гайки".
Петреус додав, що Росія "проливає багато крові на полі бою", а також зазнає значних втрат "в економіці, в тилу".
"Все не так погано, як багато хто з нас сподівався. Проте проблеми в тилу в них є", – сказав він.

Серед іншого, генерал навів зростання дефіциту бюджету Росії, вихід із російського рику понад 1000 великих західних компаній, зокрема великих нафтовидобувних компаній, а також припинення значної частини торгівлі з Європою.
Також серйозною проблемою для путінського режиму є відплив умів.
"Вони втратили сотні тисяч своїх найкращих і найрозумніших – тих, хто більше не хоче жити в країні, яка є світовим вигнанцем", – сказав Петреус.

Колишній директор ЦРУ закликав активніше протидіяти ухилянню Росії від санкцій, зокрема – мінімізувати шлях експорту технологій через треті країни.
"Це справжня гра в кішки-мишки. Вона вимагає величезної наполегливості і уваги до деталей… Ми повинні продовжувати дотримуватися цього – і я впевнений, що ми це зробимо", – підсумував він.

За даними американської сторони, експорт ключових мікрочипів та електроніки, необхідних Росії для військової промисловості, повернувся до рівня до 2022 року, оскільки Росія навчилась краще обходити запроваджені проти неї санкції.

Парламент Болгарії підтримав членство України в НАТО і “формулу миру”

Народні збори Болгарії в четвер, під час візиту Володимира Зеленського, проголосували за декларацію про підтримку членства України в Північноатлантичному Альянсі після завершення війни.
Про це пише БНТ.
За декларацію про підтримку членства України в Альянсі проголосували 157 болгарських депутатів, проти – 57, які представляють проросійські партії "Відродження" та Болгарську соціалістичну партію.
У документі від Росії вимагають повністю і добровільно вийти з України для відновлення миру в Україні, негайно припинити ядерний шантаж і всі дії, що суперечать Статуту ООН.

Парламент Болгарії також підтримує "формулу миру" України, метою якої є досягнення тривалого і справедливого миру, та надання їй політичної, фінансової, гуманітарної, військової та технічної підтримки до повного відновлення суверенітету в межах міжнародно визнаних кордонів.
Болгарські парламентарі підтвердили повну підтримку політики відкритих дверей НАТО та висловили очікування, що уряд на саміті Альянсу у Вільнюсі в липні цього року висловить підтримку членства України в НАТО, "щойно на її території буде відновлений мир".
"Парламент підтримує початок процесу планування та ухвалення конкретних параметрів і часових рамок щодо членства України в Альянсі та розширення стратегічних відносин", – зазначається в декларації.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський у четвер прибув з візитом до Болгарії. Лідери обох країн уклали спільну декларацію, яка стала 22-м документом, в якому йдеться про підтримку членства України в НАТО.
Як повідомлялося, Україна сформулювала два конкретні очікування від прийдешнього саміту Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі – стосовно членства й гарантій безпеки – й до останнього наполягатиме на їхньому затвердженні.

Шуляк розповіла, хто контролюватиме будівництво об’єктів в Україні

Контроль за будівництвом об'єктів в Україні можна буде здійснювати на вибір замовника будівництва - виконавчими органами сільських, селищних, міських рад або уповноваженою особою з містобудівного контролю (приватним контролем).
Про це повідомила голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк.
Водночас, за її словами, це не стосується критично важливих та інженерно складних об'єктів зі значними наслідками СС3 (мости, тунелі, метро, об'єкти, що будуються за кошти з місцевих та державного бюджетів).
Вона також зауважила, що у Сполученому Королівстві при будівництві об'єкта є можливість вибору контролюючого органу - місцевої адміністрації або приватного інспектора. Приватні компанії в британській моделі успішно працюють уже багато років, але для України, з нашим пострадянським спадком централізації функцій у руках органів влади, це сприймається як кардинальне нововведення. Хоча аналогічні дерегуляційні процеси вже успішно імплементовані, наприклад, у рамках реформи нотаріату, додала народна депутатка та ініціатор відповідного законопроекту №5655.
"Законопроект передбачає широке коло запобіжників від будь-яких зловживань, пов’язаних із приватними компаніями. Вони матимуть підвищену матеріальну відповідальність, визначену кількість відповідно сертифікованих інженерів, обов’язкове страхування відповідальності. Замовник, підрядник та приватний контролер не можуть мати спільних кінцевих бенефіціарів", - пояснила Шуляк.

Окрім кримінальної відповідальності за порушення, можливе повне виведення компанії з ринку, наголосила голова партії.

Україна та Болгарія домовилися про співпрацю в галузі енергетики

Український президент Володимир Зеленський здійснив візит до Болгарії та зустрівся з прем'єр-міністра Ніколаєм Денковим. Під час візиту було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво країн в галузі енергетики.
Про це повідомляє сайт президента.
Документ підписали міністр енергетики України Герман Галущенко та міністр енергетики Болгарії Румен Радев.
Меморандум має на меті створення рамкових умов для поглиблення співпраці в енергетичному секторі України та Болгарії на основі принципу взаємної вигоди та з урахуванням спільних інтересів і цілей обох країн.

Сторони зобов'язалися:
забезпечувати доступну енергію, підтримувати промисловий і регіональний розвиток, підтримувати безпеку й добробут своїх народів, розширювати співпрацю, розширювати загальну прихильність до захисту довкілля й пом'якшення наслідків зміни клімату, скорочувати викиди вуглецю.
З урахуванням статусу України як кандидата на вступ до Європейського Союзу та зобов'язань Болгарії як держави – члена ЄС сторони домовилися активізувати подальшу взаємовигідну співпрацю у сфері ядерної енергетики, "зеленої" енергетики, водню, систем накопичення енергії та "розумних" мереж.
Пріоритетами у співпраці визначені також обмін знаннями та досвідом щодо захисту енергетичної інфраструктури від фізичних, електромагнітних і кіберзагроз.
Зеленський в Болгарії
Сьогодні, 6 липня, президент України Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до столиці Болгарії Софіїї.
Після зустрічі президента Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим, в Софії було підписано Спільну декларацію щодо євроатлантичної інтеграції України.

Садовий: У Львові після нічних ударів заборонять закривати укриття

Усі укриття на території Львівської громади повинні бути відчиненні 24/7. Рішення було прийнято комісією з надзвичайних ситуацій.
Про це заявив міський голова Львову Андрій Садовий, повідомляє його Telegram-канал.
Як відзначив Садовий, рішення непросте, однак забезпечити відкривання сховищ на 100% - неможливо, у зв'язку з чим у Львові забороняється закривати укриття.
"Відповідальні особи, визначені власником будівлі, мають напрацювати схему згідно з якою сховки будуть у вільному доступі цілодобово. Причиною такого рішення стали 10 скарг на Гарячу лінію минулої ночі. Залишаються люди, яким байдуже на своє життя та життя близьких", - додає Садовий.

Міський голова додав, що рішення є остаточним й не підлягатиме обговоренню.
Російський удар по Львову
Під час масштабної повітряної тривоги, у ніч на 6 липня, у Львівській області пролунала низка сильних вибухів. Пізніше стало відомо про те, що росіяни атакували Львів ракетами "Калібр" та влучили по житловій багатоповерхівці.
Згідно з останніми даними голови Львівської ОВА Максима Козицького, наразі відомо про 5 загиблих цивільних внаслідок удару. Також він відзначив, що сьогоднішній удар по Львову став найруйнівнішим по мирному населенню регіону з початку повномасштабної війни.